Welcome

Walka z cellulitem – zabiegi kosmetyczne

Cellulit u kobiet to źródło wielu kompleksów i estetycznych niedogodności. W skrajnych przypadkach jest to też bolesny problem zdrowotny, który wymaga opieki lekarskiej i leczenia. Dla wszystkich pań, które nie są w stanie poradzić sobie z powstawaniem cellulitu za pomocą tradycyjnych metod, istnieje szereg zabiegów kosmetycznych, pomagających w jego szybkim pozbyciu się. 

W jaki sposób rozpoznać cellulit?

Tak zwana „pomarańczowa skórka”, to w ogromnym uproszczeniu utrata jędrności skóry, występująca w okolicach pośladków, ramion, ud po wewnętrznej ich stronie, a także bioder i brzucha. Z punktu widzenia biologicznego, przypadłość ta polega na nierównomiernym rozmieszczeniu produktów przemiany materii, wody oraz przede wszystkim tkanki tłuszczowej. Na nasilone objawy kobieta ma największe szanse w okresie istotnych i szybkich zmian hormonalnych, czyli w ciąży, w czasie menopauzy i podczas okresu dojrzewania. Właśnie wtedy pojawia się zwyrodnienie tkanki podskórnej, mające charakter metaboliczny.

Jak powstaje pomarańczowa skórka?

Cellulit powstaje w wyniku dość długiego i skomplikowanego procesu, który skutecznie może zostać zahamowany poprzez odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Pierwsza faza tworzenia się pomarańczowej skórki polega na ucisku, który generują na naczyniach krwionośnych przerośnięte komórki tłuszczowe, czyli adipocyty. Ucisk ten ogranicza przepływ krwi, co powoduje zastoje i konieczność ominięcia przeszkody. Płyn gromadzi się w niekontrolowany sposób w przestrzeniach komórkowych, tworząc stan zapalny i obrzęk. Stąd już prosta droga do tworzenia się stwardnień i rozrostu włókien białkowych. W tak „zmęczonych” tkankach, które cechują się zaburzonym mikrokrążeniem i zanieczyszczeniem toksynami, pojawiają się guzki cellulitu.

Najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu

Oprócz powodów związanych z gospodarką hormonami, wpływ na pojawianie się pomarańczowej skórki ma jeszcze kilka innych czynników. Przede wszystkim jest to otyłość i zła dieta – w tym przypadku nie pomogą żadne zabiegi kosmetyczne, warto najpierw wybrać się do dietetyka i zadbać o właściwe odżywianie. Brak aktywności fizycznej również może prowadzić do odkładania się cellulitu. Jeśli u kobiety występuje ostry zespół napięcia przedmiesiączkowego, to z pewnością ma ona problemy z prawidłowym wytwarzaniem estrogenu. Hormon ten zatrzymuje wodę w organizmie, co znacząco wspomaga proces powstawania cellulitu. Na baczności muszą się mieć również palaczki, ponieważ dym tytoniowy i zawarte w nim substancje smoliste oraz nikotyna, znacząco osłabiają produkcję kolagenu, mającego kluczowe znaczenie przy powstawaniu stwardnień cellulitu.

Sposoby na usunięcie problemu

Dla kobiet, które na odpowiednim etapie nie zastosowały żadnej formy profilaktyki, polegającej nie tylko na właściwej pielęgnacji ciała, ale także odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, z pomocą przychodzą różne zabiegi kosmetyczne. Jednym z ciekawszych jest karboksyterapia, polegająca na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla za pomocą bardzo małych igieł, tuż pod powierzchnię skóry. Obecność CO2 pozwala wymusić na czerwonych krwinkach lepszą dystrybucję tlenu do komórek, bedącego kluczowym składnikiem polepszenia mikrokrążenia w danym miejscu. Karboksyterapia tym samym nie tylko leczy, ale i zapobiega odkładaniu się toksyn.

W lepiej wyposażonych gabinetach świetnym zabiegiem kosmetycznym, dążącym do usunięcia cellulitu, jest terapia ultradźwiękowa. Sposób ten działa na komórki tłuszczowe, które pod wpływem zimnych ultradźwięków rozpadają się i układem limfatycznym są usuwane z organizmu. Można też zastosować kurację z udziałem ultradźwięków ciepłych, niszczących również komórki tłuszczowe za pomocą dość wysokiej temperatury. Obie formy nie wpływają na kondycję innych tkanek dookoła.

Metodą stosowaną od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jest fala uderzeniowa. To zabieg kosmetyczny w postaci akustycznej, polegający na przykładaniu do ciała specjalnego urządzenia, generującego fale dźwiękowe o zmiennej częstotliwości. Efektem działań tej terapii jest zwiększenie jędrności i widoczne wygładzenie skóry. Objawia się to poprzez rozbicie niechcianej tkanki tłuszczowej i napięcie tkanki łącznej, dzięki czemu komórki tłuszczowe skutecznie są zatrzymywane w miejscach podskórnych, niepodlegających uwypukleniu takiemu, jak to widoczne przy cellulicie.

Problem nadmiernie występującej pomarańczowej skórki jest zmorą niemal każdej kobiety, która przechodzi nagłe zmiany hormonalne lub o siebie nie dba. Zanim dojdzie do konieczności wizyty w salonie piękności i wykupienia specjalnego zabiegu kosmetycznego, warto zadbać o dobrą dietę i zwiększenie aktywności ruchowej. Będzie to miało wpływ nie tylko na ograniczenie produkcji cellulitu, ale także na wiele innych obszarów zdrowotnych. Warto pamiętać, że profilaktyka jest w tym przypadku bardzo istotna i nie należy o niej zapominać. Dzięki niej mamy szanse na jędrne ciało, wolne od różnorodnych wad skórnych, w tym cellulitu.